piątek, 22 sierpnia 2014

96. MIXY DO SMAROWNIA PIECZYWA - Analiza "E" (8)

Już dawno nie przeprowadzałam analizy produktów, dopiero niedawno zastanowiłam się nad tym czym smaruję pieczywo.
Do smarowania używam przeważnie margaryn, bo się dobrze rozsmarowują. Próbowałam masło wiele razy i ciągle zapominałam wyciągnąć je wcześniej z lodówki. Mojej córce kupuje masło i zaczęłam się zastanawiać czemu ona je co innego i my co innego. 
My też powinniśmy jeść zdrowiej i spojrzałam dopiero na skład naszej margaryny do smarowania. I trochę mi wstyd że codziennie robię kanapki do pracy mężowi z takim smarowidłem, które nie chcę podać dziecku. 
Myślałam że tam są po prostu tłuszcze roślinne. A są..., no właśnie sprawdźmy !


Oto margaryny do analizy:

Skład: oleje i tłuszcze roślinne (rzepakowy, kokosowy, palmowy), woda, masło z mleka (6,7%), mleko pełne w proszku (2%), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyny), sól(0,4%), substancja konserwująca (kwas sorbowy), aromat, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), witaminy (A,D), barwnik (karoteny).
Producent: BUNGE POLSKA


Skład: oleje roślinne i tłuszcze roślinne utwardzone (w tym olej słonecznikowy 35%), woda, serwatka w proszku, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyna słonecznikowa, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowanych kwasem cytrynowym), sól (0,15%), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat. substancje wzbogacające (witaminy A,D), barwnik (B-karoten)
Producent: ZT KRUSZEWICA S.A

Skład: masło (69%), olej rzepakowy (25%), kultury bakterii kwasu mlekowego. Miks tłuszczowy 80% ( 55% tłuszczu mlecznego i 25% tłuszczu roślinnego). Producent: ARLA FOODS  DANIA





Skład: woda, oleje i tłuszcze roślinne, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, polirycynooleinian poliglicerolu, sól (0,6%), śmietanka w proszku (0,2%), substancja konserwująca (kwas sorbowy), aromat, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), barwniki (annato, kurkumina), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), substancje wzbogacające ( witaminy: A,D). Zawartość tłuszczu 30%. Producent: BUNGE POLSKA

 Skład: woda, oleje roślinne, tłuszcze roślinne, masło (0,5%), sól (0,3%), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych). substancja konserwująca (sorbinian potasu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, barwnik (karoteny), witamina A i D3. Zawartość tłuszczu 40%. Producent: UNILEVER POLSKA dla BIEDRONKI



Skład: woda, oleje i tłuszcze roślinne, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, polirycynooleinian poliglicerolu, sól (0,7%), substancja konserwująca (sorbinian potasu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, barwniki naturalne (annato, kurkumina), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), substancje wzbogacające ( witaminy: A,D). Zawartość tłuszczu 20%. Producent: ZT KRUSZEWICA S.A

Na czerwono będą zaznaczone składniki które uznawane są za szkodliwe.
Pogrubioną czcionką będą zaznaczone składniki które powodują rożne dolegliwość, ale nie są uznawane oficjalnie (jeszcze) przez specjalistów.

 E 471 - Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych - są to syntetyczne tłuszcze, wytwarzane z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych. Produkt końcowy to przeważnie mieszanina różnych substancji, o składzie zbliżonym do częściowo strawionego tłuszczu naturalnego. Stosuje się je jako emulgatory i stabilizatory. Dopuszczalne dzienne spożycie nie zostało określone. Efekty uboczne są nieznane. Organizm metabolizuje je jak każdy inny tłuszcz. Związki wchodzące w skład E471 są wytwarzane w organizmie w sposób naturalny podczas procesu trawienia naturalnych tłuszczów.

 E 476 - polirycynooelanian poliglicerolu - półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany przez połączenie poliglicerolu z olejem rycynowym. Występuje głównie w czekoladzie i wyrobach kakaowych, sosach sałatkowych i kremach do smarowania pieczywa.Uznawany za bezpieczny jednak testy na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na wątrobę i nerki.

 Kwas sorbowy - który w stanie naturalnym występuje w niedojrzałych owocach jarzębiny jest bardzo dobrze metabolizowany w organizmie człowieka i z tego tytułu można go uznać za środek całkowicie bezpieczny. Nieszkodliwe są również sole kwasu sorbowego, takie jak: sodowa E-201, potasowa E-202 oraz wapniowa E-203. źródło

 Annato (barwnik) - Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 2,5 mg/kg ciała. Nadmiar jego może powodować alergię oraz atopowe zapalenie skóry. źródło


Sól wapniowo-disodowa - Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 2,5mg/kg masy ciała. Zbyt duże ilości mogą doprowadzić do niedoboru żelaza w organizmie.

 Tłuszcz roślinny utwardzony a dokładniej izomery trans kwasów tłuszczowych:


  • znacznie zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy
  • tworzą w tętnicach trwałe złogi co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy, wylewów i zawałów serca
  • drastycznie zwiększają zachorowania na raka jelita grubego
  • powodują problemy z cholesterolem zwiększając ilość złego (LDL) a zmniejszając ilość dobrego cholesterolu (HDL)
  • powodują chorobliwą otyłość 

PODSUMOWANIE

No cóż konserwantów może i nie ma we wszystkich, ale za zdrowe to te smarowidła nie są.
na tle innych wyróżnia się LURPAK i będzie częściej gościł na naszych kanapkach- oczywiście był najdroższy. 
Może macie w swoich lodówkach coś godnego polecenia, gdzie skład jest prosty i czytelny.
Te zdrowsze są bardziej kaloryczne, ale nie zależy mi, najwyżej cieniej posmaruję kromkę. Bardziej zależy mi aby jak najmniej jadać substancji które nic nie wnoszą do naszego organizmu, a tylko mogą zaszkodzić.

10 komentarzy:

  1. A takie zwykłe masło jest zdrowe? Czy powinno się jeść margarynę? Bo tak się zastanawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masło jest bardziej kaloryczne, ale ma więcej składników odżywczych i chyba wolę zjeść mniej a zdrowiej.
      Spór czy masło czy margaryna jest od zawsze.
      Ja nie mam na razie problemu z cholesterolem więc popieram masło :)

      Usuń
  2. My dla dzieci mamy masło a sami smarujemy chleb Ewą albo Ramą

    OdpowiedzUsuń
  3. Najczęściej smaruję zwykłym masłem 82%, czasem jakąś Delmą.. ale to już nie smakuje mi za bardzo :)

    OdpowiedzUsuń
  4. ja nie smaruję pieczywa w ogóle.. posmarowana smakuje lepiej, ale unikam niezdrowych tłuszczy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. ja tam wolę Delme jednak :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię te Twoje wpisy z analizą "E". Od dziś kupuję lurpak, bo do masła się jednak nie przekonam (też zapominam wyjąć z lodówki)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno u mnie też częściej zagości, ale i poszukam jeszcze może coś jest o podobnym składzie, bo to masło nie we wszystkich sklepach jest - przynajmniej już wiem czego szukać :)

      Usuń
  7. Bardzo ciekawy post!! My jadamy kanapki z maslem, ale o czasu do czasu chcialabym tez z jakas lekka margaryna, ale maz uparcie stoi przy masle i nie pozwala. Dla ciekawosci podam, ze tescie jedza tylko "zdrowe" maslo i nasza od dluzszego juz okulary, bo w masle jest niby wit.A , a moja mama z bratem jedza czesciej raczej mix-max niz maslo i maja bardzo dobry wzrok!! Nie nosza okularow!! Pozdrawiam serdecznie:):)

    OdpowiedzUsuń
  8. Okropność te smarowidła :) Lurpak rzeczywiście nie wygląda na taki zły skład, ale wiadomo- żadna margaryna czy "mix" nie zastąpi prawdziwego masła :)

    OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, dzięki nim motywacja nigdy nie mija.