piątek, 25 kwietnia 2014

52. HERBATNIKI - ANALIZA "E" (5)

Dziś proponuję sprawdzić co kryją herbatniki które jadamy czasem. Ostatnio używałam do sernika, czasem zjem do herbatki. Sprawdzę, co kryją w sobie ich składy, bo będąc w sklepie nie mam czasu nad tym się zastanawiać.



Oto herbatniczki do analizy:

 Skład: mąka pszenna, cukier, częściowo utwardzony tłuszcz palmowy, skrobia pszenna, cukier inwertowany, serwatka w proszku (z mleka), substancje spulchniające (E 503, E 500), pirosiarczan sodu, sól, aromaty, emulgator: lecytyna (z soi). Producent: SKAWA dla Biedronki



Skład: mąka pszenna, cukier, tłuszcz roślinny, syrop cukru inwertowanego, substancje spulchniające (wodorowęglan amonu i sodu), mleko w proszku odtłuszczone, sól, emulgator: lecytyny, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, jaja w proszku, aromaty. Producent: BAHLSEN POLSKA - Krakuski


Skład: zboża 68,6% [mąka pszenna 46,2%, zboża pełnoziarniste 22,4% (mąka pszenna pełnoziarnista 6,2%, płatki owsiane 6%, grys gryczany 4,4%, mąka jęczmienna pełnoziarnista 2,8%, mąka żytnia pełnoziarnista 2%, mąka orkiszowa pełnoziarnista 1%)], cukier, olej rzepakowy, substancja wypełniająca (polidekstroza), substancje spulchniające (węglany sodu, amonu, difosforany), mleko pełne w proszku 0,8%, składniki mineralne (z mleka), sól, emulgatory (mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym, lecytyna sojowa), substancje wzbogacające (magnez, żelazo, witamina E, tiamina), mleko odtłuszczone w proszku, aromaty. Dystrybutor: MONDELEZ - BelVita

 Skład: mąka pszenna 73%; cukier, olej palmowy, mleko pełne w proszku 2,7% (ekwiwalent 21% mleka świeżego), substancje spulchniające (węglany amonu i sodu, pirosiarczyn sodu), syrop glukozowo-fruktozowy, miód pszczeli 1,4%; sól, emulgator (lecytyna sojowa), aromaty. Dystrybutor: MENDELEZ - Petitki.


Skład: mąka pszenna, cukier, tłuszcz roślinny utwardzony, syrop cukru inwertowanego, skrobia, serwatka w proszku (z mleka), emulgator (lecytyna sojowa), sól, substancje spulchniające (E 450, E 500, E 503), aromat. Producent: JUTRZENKA



Na czerwono będą zaznaczone składniki uznawane za szkodliwe.


Tłuszcz roślinny utwardzony a dokładniej izomery trans kwasów tłuszczowych:

  • znacznie zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy
  • tworzą w tętnicach trwałe złogi co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy, wylewów i zawałów serca
  • drastycznie zwiększają zachorowania na raka jelita grubego
  • powodują problemy z cholesterolem zwiększając ilość złego (LDL) a zmniejszając ilość dobrego cholesterolu (HDL)
  • powodują chorobliwą otyłość
E 503 - węglan amonu - syntetyczny regulator kwasowości i środek spulchniający, w przemyśle spożywczym stosowany przede wszystkim w produkcji słodyczy. Uznawany za nieszkodliwy, może powodować wzdęcia.
  
E500(ii) - wodorowęglan sodu - stosowany jako regulator kwasowości, substancja spulchniająca, dodatek przeciw zbrylający, nie określono dziennych norm spożycia tego środka. Uznawany za bezpieczny ale również nie można przesadzać z jego spożywaniem. Podobno zbyt duża ilość tej substancji może uszkodzić nerki jak również prowadzić do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego.Źródło

E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego. Źródło   

Syrop glukozowo-fruktozowy -od jakiegoś czasu to wróg numer jeden do walki z otyłością. Jest wszędzie: w jogurtach, keczupie, sokach owocowych, batonikach, płatkach śniadaniowych, a nawet w wędlinach. Według naukowców jego częste stosowanie to prosta droga do cukrzycy. Środek ten początkowo otrzymywany ze skrobi ziemniaczanej, obecnie niemal zupełnie wytwarzany jest z kukurydzy, która bardzo często pochodzi z upraw modyfikowanych genetycznie. 
Wysoka zawartość fruktozy w składzie HFSC powodowała, że była to substancja prawie o połowę wydajniejsza od tradycyjnego skrystalizowanego cukru spożywczego.
Wszystkie te właściwości przełożyły się na wdrażanie składnika do coraz szerszej listy produktów, często oznaczanych jako żywność "fit" bądź "naturalna". Grając na nieświadomości konsumenckiej, HFSC zaczęto stosować nawet w żywności przeznaczonej dla dzieci, w której unikano do tej pory eksponowania zawartości substancji słodzących. Źródło


E 450 difosforany - Działanie: może zmniejszać przyswajalność żelaza, magnezu i wapnia, pogłębia osteoporozę, pogarsza metabolizm.

Polidekstroza zaliczana jest do substancji nieszkodliwych. Jej nadmierna ilość może mieć działanie przeczyszczające.

 E 471 - Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych - są to syntetyczne tłuszcze, wytwarzane z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych. Produkt końcowy to przeważnie mieszanina różnych substancji, o składzie zbliżonym do częściowo strawionego tłuszczu naturalnego. Stosuje się je jako emulgatory i stabilizatory. Dopuszczalne dzienne spożycie nie zostało określone. Efekty uboczne są nieznane. Organizm metabolizuje je jak każdy inny tłuszcz. Związki wchodzące w skład E471 są wytwarzane w organizmie w sposób naturalny podczas procesu trawienia naturalnych tłuszczów.

Cukier inwertowany - porównywany jest w swojej szkodliwości jak syrop glukozowo - fruktozowy, który nadal nie jest oficjalnie uznawany za szkodliwy.

Ogólnie ciężko mi stwierdzić które herbatniki będą najlepsze, sami najlepiej to ocenicie. Mnie niestety zawsze smakowały Petitki :)

25 komentarzy:

  1. I to moja bydgoska Jutrzenka dodaje tłuszcze utwardzone! Ale generalnie ranking chyba nie wypadł najgorzej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, niby konserwantów nie ma i składniki dozwolone ale i tak powodują różne dolegliwości jeżeli są w nadmiarze. Natomiast syrop glukozowo - fruktozowy jest w Petitkach, które to są zbadane przez Instytut Matki i Dziecka - to mnie dziwi troszkę. Dziś kupiłam dziecku sucharki takie na wagę i tam były tylko: mąka, jaja, tłuszcz, cukier, sól drożdże - uczę się mądrze wybierać :)

      Usuń
    2. No i ja właśnie najbardziej lubię te z Jutrzenki. Akurat tu jestem wierna produktowi regionalnemu. :D
      Szkoda, że producenci dodają tyle niedobrych rzeczy. :(

      Usuń
  2. Ja wolę biszkopty :)
    Herbatniki tylko do ciasta z masą krowkowa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po analizie biszkoptów, też nie mam jakiegoś faworyta :) A ostatni zrobiłam sernik na spodzie z herbatników i też do piekarnika się daje i wyszedł przepyszny, a jaka oszczędność czasu na zrobienie spodu :)

      Usuń
  3. Sporadycznie jem herbatniki, jakoś za nimi nie przepadam. Fajny jest ten cykl z testami :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Boziu, Belvita i Petitki to moje ulubione, ale jakos nigdy nie zaglebialam sie w ich sklad. Przerazajace :( Dodaje bloga do ulubionych, bede zagladac czesto :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Sama kiedyś postanowiłam przyjrzeć się składom herbatników bo zawsze wydawały mi się bardzo niewinne i niestety przeraziłam się, składy i kaloryczność odbiegają nieco od moich przypuszczeń. Co ciekawe lepiej w tym porównaniu wypadł baton grzesiek, który składa się w większości z kakao.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W kalorie już się nie zagłębiałam, ale to fakt że można się zdziwić ich kalorycznością. Baton Grzesiek w moich porównaniach ma tłuszcz utwardzony dlatego będę go unikać :)

      Usuń
  6. Przeraża mnie, że są tak popularne wśród mam małych dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, bo wydają się zdrowe. Właśnie pod kontem córki je sprawdziłam i wybrałam wersję sucharków jak już musiałabym jej coś takiego dać.

      Usuń
  7. Ostatnio też mocno uważam na to, co ma żywność w składzie i kupuję w sklepach ze zdrową żywnością :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam sobie zjeść Belvitę na śniadanie razem z jogurtem, ale nigdy nie zastanawiałam się nad składem :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Belvita i petitki to jedne z moich ulubionych :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Stwierdzam że Petit Beurre Krakusków jest najzdrowszy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba tak i są smaczne, kruche nie twarde jak Jutrzenki :)

      Usuń
  11. ciekawe i przydatne informacje;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Przyznaję, że czasem zdarzy mi się po nie siegnąć, ale jakby nie patrzeć we wszystkim coś jest :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda ! Staram się wybrać tzw. "mniejsze zło" :)

      Usuń
  13. Ja za herbatnikami nie przepadam, ale mój syn uwielbia petitki i biszkopty.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciekawe.. nigdy jakoś specjalnie ich nie lubiłam, choć czasem kupiłam sobie te z belVity :)

    OdpowiedzUsuń
  15. ja również od czasu do czasu lubię zjeść herbatniki, myślałam, że sa bardziej naturalne. świetna analiza!

    OdpowiedzUsuń
  16. Mój syn uwielbia te od Bahlsena i żadnych innych nie akceptuje. Dobrze, że nie ma w nich nic czerwonego :) Chociaż miałam nadzieję, że mniej w nich tych złych składników.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dżizas, dobrze, ze zrobiłaś tego posta...

    OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuje za wszystkie komentarze, dzięki nim motywacja nigdy nie mija.