Do smarowania używam przeważnie margaryn, bo się dobrze rozsmarowują. Próbowałam masło wiele razy i ciągle zapominałam wyciągnąć je wcześniej z lodówki. Mojej córce kupuje masło i zaczęłam się zastanawiać czemu ona je co innego i my co innego.
My też powinniśmy jeść zdrowiej i spojrzałam dopiero na skład naszej margaryny do smarowania. I trochę mi wstyd że codziennie robię kanapki do pracy mężowi z takim smarowidłem, które nie chcę podać dziecku.
Myślałam że tam są po prostu tłuszcze roślinne. A są..., no właśnie sprawdźmy !
Oto margaryny do analizy:
Skład: oleje i tłuszcze roślinne (rzepakowy, kokosowy, palmowy), woda, masło z mleka (6,7%), mleko pełne w proszku (2%), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyny), sól(0,4%), substancja konserwująca (kwas sorbowy), aromat, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), witaminy (A,D), barwnik (karoteny).
Producent: BUNGE POLSKA
Skład: oleje roślinne i tłuszcze roślinne utwardzone (w tym olej słonecznikowy 35%), woda, serwatka w proszku, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyna słonecznikowa, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowanych kwasem cytrynowym), sól (0,15%), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat. substancje wzbogacające (witaminy A,D), barwnik (B-karoten)
Producent: ZT KRUSZEWICA S.A
Skład: masło (69%), olej rzepakowy (25%), kultury bakterii kwasu mlekowego. Miks tłuszczowy 80% ( 55% tłuszczu mlecznego i 25% tłuszczu roślinnego). Producent: ARLA FOODS DANIA
Skład: woda, oleje i tłuszcze roślinne, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, polirycynooleinian poliglicerolu, sól (0,6%), śmietanka w proszku (0,2%), substancja konserwująca (kwas sorbowy), aromat, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), barwniki (annato, kurkumina), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), substancje wzbogacające ( witaminy: A,D). Zawartość tłuszczu 30%. Producent: BUNGE POLSKA
Skład: woda, oleje roślinne, tłuszcze roślinne, masło (0,5%), sól (0,3%), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych). substancja konserwująca (sorbinian potasu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, barwnik (karoteny), witamina A i D3. Zawartość tłuszczu 40%. Producent: UNILEVER POLSKA dla BIEDRONKI
Skład: woda, oleje i tłuszcze roślinne, emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, polirycynooleinian poliglicerolu, sól (0,7%), substancja konserwująca (sorbinian potasu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, barwniki naturalne (annato, kurkumina), przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), substancje wzbogacające ( witaminy: A,D). Zawartość tłuszczu 20%. Producent: ZT KRUSZEWICA S.A
Na czerwono będą zaznaczone składniki które uznawane są za szkodliwe.
Pogrubioną czcionką będą zaznaczone składniki które powodują rożne dolegliwość, ale nie są uznawane oficjalnie (jeszcze) przez specjalistów.
E 471 - Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych - są to syntetyczne tłuszcze, wytwarzane z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych. Produkt końcowy to przeważnie mieszanina różnych substancji, o składzie zbliżonym do częściowo strawionego tłuszczu naturalnego. Stosuje się je jako emulgatory i stabilizatory. Dopuszczalne dzienne spożycie nie zostało określone. Efekty uboczne są nieznane. Organizm metabolizuje je jak każdy inny tłuszcz. Związki wchodzące w skład E471 są wytwarzane w organizmie w sposób naturalny podczas procesu trawienia naturalnych tłuszczów.
E 476 - polirycynooelanian poliglicerolu - półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany przez połączenie poliglicerolu z olejem rycynowym. Występuje głównie w czekoladzie i wyrobach kakaowych, sosach sałatkowych i kremach do smarowania pieczywa.Uznawany za bezpieczny jednak testy na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na wątrobę i nerki.
Kwas sorbowy - który w stanie naturalnym występuje w niedojrzałych owocach jarzębiny jest bardzo dobrze metabolizowany w organizmie człowieka i z tego tytułu można go uznać za środek całkowicie bezpieczny. Nieszkodliwe są również sole kwasu sorbowego, takie jak: sodowa E-201, potasowa E-202 oraz wapniowa E-203. źródło
Annato (barwnik) - Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 2,5 mg/kg ciała. Nadmiar jego może powodować alergię oraz atopowe zapalenie skóry. źródło
Sól wapniowo-disodowa - Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 2,5mg/kg masy ciała. Zbyt duże ilości mogą doprowadzić do niedoboru żelaza w organizmie.
Tłuszcz roślinny utwardzony a dokładniej izomery trans kwasów tłuszczowych:
- znacznie zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy
- tworzą w tętnicach trwałe złogi co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy, wylewów i zawałów serca
- drastycznie zwiększają zachorowania na raka jelita grubego
- powodują problemy z cholesterolem zwiększając ilość złego (LDL) a zmniejszając ilość dobrego cholesterolu (HDL)
- powodują chorobliwą otyłość
PODSUMOWANIE
No cóż konserwantów może i nie ma we wszystkich, ale za zdrowe to te smarowidła nie są.
na tle innych wyróżnia się LURPAK i będzie częściej gościł na naszych kanapkach- oczywiście był najdroższy.
Może macie w swoich lodówkach coś godnego polecenia, gdzie skład jest prosty i czytelny.
Te zdrowsze są bardziej kaloryczne, ale nie zależy mi, najwyżej cieniej posmaruję kromkę. Bardziej zależy mi aby jak najmniej jadać substancji które nic nie wnoszą do naszego organizmu, a tylko mogą zaszkodzić.
A takie zwykłe masło jest zdrowe? Czy powinno się jeść margarynę? Bo tak się zastanawiam :)
OdpowiedzUsuńMasło jest bardziej kaloryczne, ale ma więcej składników odżywczych i chyba wolę zjeść mniej a zdrowiej.
UsuńSpór czy masło czy margaryna jest od zawsze.
Ja nie mam na razie problemu z cholesterolem więc popieram masło :)
My dla dzieci mamy masło a sami smarujemy chleb Ewą albo Ramą
OdpowiedzUsuńNajczęściej smaruję zwykłym masłem 82%, czasem jakąś Delmą.. ale to już nie smakuje mi za bardzo :)
OdpowiedzUsuńja nie smaruję pieczywa w ogóle.. posmarowana smakuje lepiej, ale unikam niezdrowych tłuszczy :)
OdpowiedzUsuńja tam wolę Delme jednak :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię te Twoje wpisy z analizą "E". Od dziś kupuję lurpak, bo do masła się jednak nie przekonam (też zapominam wyjąć z lodówki)
OdpowiedzUsuńNa pewno u mnie też częściej zagości, ale i poszukam jeszcze może coś jest o podobnym składzie, bo to masło nie we wszystkich sklepach jest - przynajmniej już wiem czego szukać :)
UsuńBardzo ciekawy post!! My jadamy kanapki z maslem, ale o czasu do czasu chcialabym tez z jakas lekka margaryna, ale maz uparcie stoi przy masle i nie pozwala. Dla ciekawosci podam, ze tescie jedza tylko "zdrowe" maslo i nasza od dluzszego juz okulary, bo w masle jest niby wit.A , a moja mama z bratem jedza czesciej raczej mix-max niz maslo i maja bardzo dobry wzrok!! Nie nosza okularow!! Pozdrawiam serdecznie:):)
OdpowiedzUsuńOkropność te smarowidła :) Lurpak rzeczywiście nie wygląda na taki zły skład, ale wiadomo- żadna margaryna czy "mix" nie zastąpi prawdziwego masła :)
OdpowiedzUsuń